طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا رومانف 99
طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا رومانف 99

تدوین طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا رومانف این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا در صنعت پرورش گوسفند فعالیت داشته باشید. میزان مصرف گوشت گوسفند در ایران بالا است، از این رو نیاز به تأمین یک منبع جدید برای تولید گوشت به شدت احساس می‌شود.

این موضوع نشان می‌دهد که فعالیت در زمینه تولید گوشت به خصوص از گوسفند رومانف بسیار به صرفه است و از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است.

مشخصات گوسفند رومانف

زادگاه اصلی گوسفند رومانف متعلق به منطقه ولگا در روسیه است و نسبت به آب و هوای سرد مقاومت خوبی دارد. با گذشت زمان این گوسفند به سایر نقاط دنیا به خصوص کشورهای همسایه روسیه برده شد و در مناطق جدید هم توانست دوام آورد.

در کشورهایی که مصرف گوشت گوسفند اولویت دارد، از گوسفند رومانف استفاده می‌کنند. این گونه نژاد از گوسفند در ایران هم توانست زنده بماند و در حال حاضر بخش مهمی از گوشت گوسفندی کشور از طریق گوسفند رومانف تولید می‌شود.

ویژگی‌های گوسفند رومانف

 • مهم‌ترین ویژگی این گوسفند تولید مثل زیاد آن است. این گوسفند می‌تواند دو بار در سال باردار شود و در هر بار در حدود 3 تا 5 بره به دنیا آورد.
 • گوسفند رومانف به خوبی در شرایط آب و هوایی مختلف دوام می‌آورد و می‌تواند زنده بماند و تولید مثل کند.
 • علاوه بر کیفیت بالای گوشت آن، پشم این گوسفند هم بسیار مرغوب است. به طوری که با فروش آن به بازارهای داخلی و خارجی، می‌توانید به درآمدزایی بپردازید.
 • گوشت این گوسفند بسیار خوشمزه است و طرفداران بسیار زیادی دارد.
 • نکته مهم این است که بره‌های رومانف هم می‌توانند در 6 ماهگی باردار شوند و تعداد زیادی بره دیگر به دنیا آورند.
 • با توجه به اینکه این گوسفندان دو بار در سال بره به دنیا می‌آورند، شیر زیادی هم تولید می‌کنند. از این رو با فروش شیر آن‌ها هم می‌توانید کسب درآمد کنید.
 • عمر مفید این گوسفندان 12 سال است، از این رو تا زمانی که آماده کشتار شوند، گوشت‌شان با کیفیت باقی می‌ماند.

نکته:

«همانطور که گفتیم، گوسفندان رومانف در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف، مقاومت خوبی دارند. با توجه به اینکه خواستگاه اصلی آن‌ها سرزمینی سرد است، توصیه می‌کنیم که در اقلیم‌های گرمی مانند خوزستان اقدام به پرورش آن‌ها نکنید»

گذراندن دوره‌های آموزشی

در طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا رومانف باید به اطلاعات لازم در خصوص پرورش گوسفند پی ببرید. دوره‌های آموزشی را باید در مراکز فنی و حرفه‌ای و یا مراکز آموزشی آزاد بگذرانید. با کسب آموزش‌های لازم می‌توانید در زمان مناسب عملکرد خوبی را از خود نشان دهید.

این آموزش هم باید به صورت تئوری و هم به صورت عملی برگزار شود. خودتان هم می‌توانید با حضور در مراکز پرورش گوسفند رومانف از نزدیک شاهد این صنعت باشید و تجربه کسب کنید.

سرمایه اولیه برای پرورش گوسفند رومانف

در تدوین طرح توجیهی پرورش گوسفند رومانف باید برای شروع کار هزینه‌هایی را در نظر داشته باشید. با توجه به هدف کار و تعداد گوسفندانی که می‌خواهید آن را پرورش دهید، این سرمایه متفاوت خواهد بود. اما به طور معمول این سرمایه از 800 میلیون تومان آغاز می‌شود.

زمین مورد نیاز

برای پرورش گوسفندان رومانف باید زمین مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر بخواهید که 50 رأس گوسفند را پرورش دهید باید در حدود 1000 متر مربع زمین برای آن در نظر داشته باشید. گوسفندان رومانف در هر بار زایمان تعداد زیادی بره دیگر هم به دنیا می‌آورند، از این رو باید برای این بره‌های تازه متولد شده هم مکانی مناسب انتخاب کنید.

برای تهیه زمین هم می‌توانید آن را بخرید و هم می‌توانید آن را به صورت سالیانه اجاره کنید. البته توصیه می‌کنیم که زمین مورد نظر خود را خریداری کنید. این مهم به شما کمک می‌کند تا در مورد پرداخت اجاره بها، نگرانی نداشته باشید و روی کار پرورش گوسفند خود تمرکز کنید.

نگهداری از گوسفندان بیمار

یکی از نکات مهمی که در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا رومانف باید به آن توجه کنید، مسأله نگهداری از گوسفندان بیمار است. ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت، عدم واکسیناسیون به موقع و یا خرید دام‌های آلوده، برخی از گوسفندان بیمار شوند.

باید بلافاصله بعد از تشخیص گوسفندان بیمار، آن‌ها را به مکان قرنطینه ببرید و توسط دامپزشک مراحل درمانی آن‌ها را طی کنید.

[box type=”info” fontsize=”18″ radius=”8″]نکته: «بعد از خرید دام‌های جدید بلافاصله آن‌ها را به محل اصلی انتقال ندهید، چند روزی را در قرنطینه نگهداری کنید و سلامت آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید»[/box]

ساخت حمام ضد کنه

یکی از منابع اصلی تغذیه کنه‌ها، گوسفندان هستند. از این رو با حمله به بدن آن‌ها از خون گوسفندان تغذیه می‌کنند. به همین دلیل بعد از خریداری گوسفندان و در طول پرورش آن‌ها باید چند بار با مواد ضدعفونی کننده قوی که مخصوص نابودی کنه‌ها است، آن‌ها را تمیز کنید.

[box type=”info” fontsize=”18″ radius=”8″]نکته: «گوسفندان باید سه بار در سال در حمام ضد کنه شسته شوند. یک بار بعد از خرید، یک بار قبل از چیدن پشم‌ آن‌ها و دیگری قبل از آمیزش گوسفندان باید این مهم مورد توجه قرار بگیرد»[/box]

اختصاص درمانگاه دامپزشکی

در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا رومانف باید برای تأسیس یک واحد درمانگاه دامپزشکی، هزینه‌هایی را در نظر بگیرید. پرورش گوسفندان رومانف کار آسانی نیست، از این رو برای اینکه تلفات حیوانات را به حداقل کاهش دهید، باید به این مهم توجه ویژه داشته باشید و از کنار این مسئله بی تفاوت عبور نکنید. سلامت دام‌های شما ارتباط مستقیمی با سرمایه‌گذاری‌هایتان دارد.

تأمین خوراک مورد نیاز گوسفندان

خوراک مورد نیاز گوسفندان نیز از جمله موضوعات بسیار مهم در یک واحد دامداری است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. هر چقدر کیفیت غذای دام‌ها بالا باشد، این مهم به صورت مستقیم بر روی شیر و گوشت آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

یونجه و جو غذای اصلی این گوسفندان به شمار می‌رود، از این رو باید برای آن بودجه‌ای جداگانه و کافی در نظر داشته باشید. همیشه انبار شما باید از علوفه تازه، مکمل‌ها و هر نوع ماده غذایی که به رشد و سلامت گوسفندان کمک می‌کند، پُر باشد. به خصوص در زمان بارداری باید در کنار مصرف خوراک تازه، از ویتامین‌ها و مکمل‌ها نیز استفاده کنید.

[box type=”info” fontsize=”18″ radius=”8″]نکته:
«برای تغذیه گوسفندان می‌توانید آن‌ها را به چِرا ببرید، اما اگر بتوانید بیشتر خوراک دام را خودتان تهیه کنید و یا برای آن زمینی را اختصاص دهید، به این ترتیب، به حفظ محیط زیست هم کمک خواهید کرد»[/box]

استخدام نیروهای انسانی

در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا رومانف باید به استخدام نیروهای انسانی هم بپردازید. این مهم به وسعت کار شما و تعداد دام‌هایی که پرورش می‌دهید بستگی دارد. به همین دلیل حداقل ده نفر باید در دامداری شما فعالیت کنند.

نیروهای استخدامی شما باید به نیروهای نیمه ماهر و حرفه‌ای تقسیم بندی شوند. نیروهای نیمه ماهر در انجام کارهای خدماتی فعالیت می‌کنند و نیروهای حرفه‌ای مانند دامپزشک در بخش بهداشتی دامداری، سلامت حیوانات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تجهیزات مورد نیاز در دامداری

دامداری گوسفند رومانف شما باید تجهیزات مخصوص به خود را داشته باشد. اگر برایتان امکان دارد می‌توانید بخشی از این تجهیزات را به صورت دست دوم تهیه کنید تا در هزینه‌های اولیه شما صرفه جویی شود. تجهیزاتی چون:

خرید یونجه خور دستی و یا علوفه خوری، تهیه پشم چین گوسفند، خرید هواکش برای دامداری، خرید دستگاه ویژه برای اندازه‌گیری میزان رطوبت موجود در علوفه، خرید آخور و آبخوری دام، خرید وسایل حمل بار و کود از جمله این وسایل است.

واردات گوسفند رومانف

بخش مهمی از سرمایه‌های شما باید برای بخش واردات در نظر گرفته شود. نیاز به گوشت قرمز در کشور زیاد است و از طرفی دیگر در این زمینه به خودکفایی نیز نرسیده‌ایم، به همین دلیل باید گوسفندان مورد نیاز خود را وارد کنید.

برای این مهم ضمن دریافت مجوز، باید برای واردات و حمل و نقل آن هزینه‌هایی را در نظر بگیرید. اگر در زمینه پرداخت هزینه‌ها دچار مشکل هستید، می‌توانید از صندوق ملی توسعه و جهاد کشاورزی وام بگیرید و در طی اقساط مشخص شده نسبت به بازپرداخت آن اقدام کنید.

بازگشت اصل سرمایه

حتماً برایتان سؤال است که اگر سرمایه‌های خود را در این راه به گردش درآورید، در طی چند ماه و یا چند سال می‌توانید به اصل پول خود برسید. اگر همه چیز خوب پیش برود و بتوانید در تعداد زیادی گوسفند رومانف را پرورش دهید، در مدت 2 تا 3 سال اصل سرمایه شما بازمی‌گردد.

نکته:

«بهترین راه برای تضمین کسب و کارتان، بیمه کردن دامداری و گوسفندان است. در هر لحظه امکان دارد که حوادث ناگهانی رخ دهد. وقتی کسب و کارتان بیمه باشد، می‌توانید با کمترین هزینه خسارات‌های وارد شده را جبران کنید»

مزایای پرورش گوسفند رومانف

 1. با توجه نیاز کشور به مصرف گوشت قرمز، می‌توانید تأمین بخش مهمی از فرآورده‌های لبنی را به عهده بگیرید.
 2. اگر واحد دامداری شما بتواند به خوبی و در تعداد بالا گوسفند رومانف را پرورش دهد، دیگر نیازی نیست که گوسفندان خود را از خارج وارد کنید. با خودکفایی در این امر می‌توانید خودتان به صادرکننده برتر گوسفند رومانف تبدیل شوید.
 3. احداث یک واحد پرورش گوسفند رومانف می‌تواند زمینه اشتغال جوانان شهری و روستایی را فراهم کند.
 4. علاوه بر گوشت، شیر و پشم این گوسفندان طرفداران زیادی دارد و می‌توانید از طریق فروش آن به درآمد و سود قابل توجهی دست پیدا کنید.

نکته:

«در صورتی که واحد دامداری شما گسترده است، می‌توانید از طریق احداث یک کارگاه و یا کارخانه تولید چرم و یا تولید شیر، در این زمینه نیز فعالیت کنید و به درآمد قابل قبولی برسید»

یافتن بازار هدف

در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا رومانف، باید برای یافتن بازار هدف آن، برنامه‌هایی داشته باشید. همانطور که مشخص است بیشتر مردم از همه محصولات یک گوسفند استفاده می‌کنند، یعنی گوشت، شیر و چرم. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از یک سیستم بازاریابی، محصولات تولیدی خود را در فروشگاه‌های مختلف کشور به فروش برسانید.

یکی از کشورهایی که در زمینه تولید چرم فعالیت می‌کند، ایتالیا است. برترین برندهای تولید چرم هم در این همین کشور قرار دارد. به همین دلیل می‌توانید با کمی خلاقیت و صرف وقت، چرم‌هایی با کیفیت بالا را تولید کرده و به رقیب قدرتمندی برای چرم ایتالیا تبدیل شوید.

صادرات به کشورهای همسایه

در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا رومانف باید توجه ویژه‌ای به امر صادرات داشته باشید، چون یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش درآمد و سود، تمرکز بر بحث صادرات است. کشورهای زیادی هستند که می‌خواهند گوشت گوسفندی تولید شده در ایران را مورد استفاده قرار دهند. کشورهایی چون: عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و… بهترین گزینه‌ها برای صادرات گوشت گوسفند رومانف هستند.

نکته:

«برای فعالیت در زمینه تولید گوشت گوسفند و صادرات آن به کشورهای مختلف، باید مجوزهای قانونی آن را دریافت کنید. مجوز بهره‌برداری، مجوز رسمی از وزارت بهداشت، مجوز صادرات و بسته بندی از جمله مهم‌ترین این موارد است»

نکات مهم برای پرورش گوسفند رومانف

 • نژاد گوسفند رومانف حساس است. از این رو اگر در محیط پرورشی آن بهداشت رعایت نشود، امکان تلف شدن همه دام‌ها وجود دارد.
 • افرادی که در واحد دامداری کار می‌کنند باید کارت بهداشت داشته باشند. سلامت دام و انسان در یک واحد دامداری در اولویت قرار دارد.
 • کیفیت گوشت و شیر گوسفندان رومانف به خوراک آن‌ها بستگی دارد. اگر از مواد غذایی نامرغوب برای تغذیه آن‌ها استفاده کنید، این مهم باعث کاهش کیفیت گوشت و شیر گوسفندان خواهد شد.
 • دام‌ها باید به صورت منظم و طبق دستور دامپزشک واکسینه شوند. اگر از این کار خودداری کنید، خود سرانه آن را انجام دهید و یا دیر به گوسفندان واکسن بزنید، این مهم باعث تلف شدن دام‌ها خواهد شد.
 • این گوسفندان چندین بره به دنیا می‌آورند و امکان اینکه بتوانند به همه آن‌ها شیر بدهند وجود ندارد. از این رو باید برای بره‌ها شیر آماده کنید و در کنار آن مکمل‌های غذایی به آن‌ها بدهید.
 • محل زندگی دام‌ها را باید مرتباً ضدعفونی و سمپاشی کنید. کنه‌ها، شپش‌ها و سایر حشرات عامل اصلی بیماری و تلف شدن گوسفندان هستند. با رعایت بهداشت محیط دام‌ها می‌توانید جان دام‌های خود را حفظ کنید.
سخن پایانی…

با توجه به موارد گفته شده، این نتیجه را می‌گیریم که فعالیت در زمینه تولید گوشت قرمز توسط گوسفند رومانف از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است. کسب دانش لازم، رعایت اصول بهداشتی و تغذیه‌ای، به کارگیری تجهیزات و تأسیسات به روز، داشتن علاقه و همچنین به کارگیری بهترین اصول مدیریتی، می‌توانید به یکی از برترین تولید کنندگان گوشت در کشور تبدیل شوید.

همه این موارد با تدوین یک طرح توجیهی قدرتمند و اصولی امکان‌پذیر است تا بتواند به شما نشان دهد که باید چه اقداماتی را از ابتدای اجرای طرح تا رسیدن به نتیجه نهایی، انجام دهید.

طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا رومانف 99 بزودی ….

3/5 - (2 امتیاز)