طرح توجیهی کشت زعفران اصیل ایرانی+آموزش کاشت(سال99)
طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای(ایروپونیک) سال 99

طرح کاشت و کشت زعفران گلخانه ای ایروپونیک (هواکشت) یکی از پر سودترین طرح‌های تولیدی می‌باشد زیرا جوهره این طرح ، توجیهی بودن آن از نظر اقتصادی است.
“گیاهی که هفت سال بارآوری دارد” اگر در گذشته چنین جمله‌ای را می‌شنیدید، شاید تصور می‌کردید یک رویای کودکانه باشد ولی امروزه با افزایش سطح زیر کشت زعفران مشخص شده است که اگر پیاز زعفران را با دانش کافی و با اصول اولیه صحیح بکارید، می‌توانید 5 تا 7 سال گل‌های قرمز رنگ آن را برداشت کرده و سود 160 میلیونی در سال داشته باشید.
متخصصان سایت طرح طلایی در این مقاله تلاش کرده‌اند صفر تا 100 کاشت زعفران را به زبان ساده بیان کنند تا علاقمندان و سرمایه‌گذاران بتوانند با ذهنیت روشنی در این مسیر قدم گذاشته و رویای مالی خود را تبدیل به حقیقت کنند.

طرح توجیهی کشت زعفران اصیل ایرانی+آموزش کاشت(سال99)

طرح توجیهی کاشت زعفران گلخانه ای ایروپونیک (هواکشت) در تاریخ 14 اردیبهشت سال 1399 نوشته شد.

با افزایش کاشت زعفران، تعداد داروخانه‌ها کمتر شده است

زعفران به عنوان طلای سرخ ایران یکی از با ارزش‌ترین محصول کشاورزی و گران‌ترین ادویه جهان می‌باشد و پس از پسته، مهم‌ترین محصول صادارتی ایران است. زعفران شامل ترکیباتی مانند کارتنوئید، سافرانان، کروسین، آنتی اکسیدان، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی است که برخی از این مواد برای بدن انسان ضروری هستند.

 1. افزایش ایمنی بدن: زعفران با دارا بودن ویتامین C یا اسید آسکوبیک می‌تواند روند تولید گلبول‌های سفید خون را افزایش و در نتیجه ایمنی بدن را بالا ببرد. از این روی برای افراد دارای بیماری نقص ایمنی به شدت توصیه می‌شود.
 2. افزایش گردش خون: زعفران به عنوان ترکیب خون ساز شناخته شده و با افزایش تعداد گلبول‌های قرمز می‌تواند خون رسانی و در نتیجه گردش خون را بهبود بخشد.
 3. محافظت از سلامت قلب: افراد دارای فشار خون یا بیماری قلبی بهتر است هر شب دمنوش زعفران میل کنند زیرا این گیاه با دارا بودن پتاسیم می‌تواند عروق بدن را گشادتر کرده و از فشار خون جلوگیری نماید.
 4. کنترل دیابت: افراد دیابتی می‌توانند دمنوش زعفران را جایگزین آمپول‌های انسولین کنند زیرا در ترکیبات زعفران منگنز وجود دارد که می‌تواند سطح قند خون را کنترل کند.
 5. کاهش اضطراب: زعفران از طرف سازمان‌های تحقیقاتی متعددی به عنوان یک گیاه ضد افسردگی طبیعی شناخته می‌شود و می‌تواند با فعال کردن سیستم غدد درون ریز، هورمون‌های شادی را در بدن تولید کند.
 6. تقویت قدرت استخوانی: افراد دارای پوکی استخوان و سالمندان با مصرف منظم زعفران می‌توانند شرایطی را فراهم کنند که جذب کلسیم در بدن افزایش یافته و استخوان‌ها تقویت گردند.

توجیهی بودن طرح کاشت زعفران گلخانه ای ایروپونیک

یکی از ویژگی‌های طرح توجیهی خوب این است که با کمترین میزان سرمایه و مواد اولیه بتوان به بالاترین سود مالی دست یافت. اگر به امتیازات زعفران دقت کنیم، می‌توان توجیهی بودن طرح کاشت آن را به وضوح مشاهده کرد:

 •  نیاز به آب کم برای تولید (سالی 3 تا 4 بار آبیاری)؛
 •  امکان بهره برداری به مدت 5-7 سال در یک نوبت کاشت؛
 •  ﻣﺎﻧﺪﮔﺎري ﻣﺤﺼﻮل ﺑﻪ ﻣﺪت ﻃﻮﻻﻧﻲ به دلیل خشک بودن محصول نهایی؛
 •  ﺳﻬﻮﻟﺖ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ و ﻋﺪم ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت ﺳﻨﮕﻴﻦ؛
 •  اﻳﺠﺎد اﺷﺘﻐﺎل ﻣﻮﻟﺪ، ارزآوری ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ و اﻓﺰاﻳﺶ ﻣﺼﺎرف ﻏﺬاﻳﻲ، ﺻﻨﻌﺘﻲ و داروﻳﻲ.

مجوز کاشت زعفران و معرفی نامه وام بانکی

برای احداث باغ زعفران نیاز به دریافت مجوز و پروانه بهره برداری از جهاد کشاورزی می‌باشد زیرا با در اختیار داشتن این مجوزها می‌توانید به راحتی از وام ‌ها و تسهیلات کاشت زعفران استفاده کنید.

برای این کار توصیه می‌شود به بخش مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خود مراجعه کرده و مدارک زیر را ارائه دهید و در نهایت مجوز احداث باغ زعفران و همچنین معرفی نامه تسهیلات بانکی را دریافت نمایید.

مدارک لازم برای دریافت مجوز کشت زعفران:

 1.  تصویر شناسنامه و کارت ملی
 2.  تصویر مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان رشته‌های کشاورزی
 3.  تصویر پایان خدمت آقایان
 4.  مستندات قانون مالکیت یا اجاره نامه معتبر زمین
 5.  ارائه طرح توجیهی کاشت زعفران

اگر درخواست دهنده شرکت یا سازمان خاصی باشد، در این صورت می‌توانید تصویر ثبت شرکت، تصویر آگهی روزنامه رسمی و تصویر اساسنامه را به عنوان مدارک شناسایی ارائه دهید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت horticulture.maj.ir مراجعه کرده و از دستورالعمل‌های سایت استفاده نمایید.

طرح توجیهی کشت زعفران اصیل ایرانی+آموزش کاشت(سال99)

خلاصه طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای ایروپونیک (هواکشت) 99

ظرفیت تولید و برداشت زعفران در سال 26 کیلوگرم
مبلغ کل سرمایه گذاری 398 میلیون تومان
مبلغ سرمایه گذاری ثابت 382 میلیون تومان
برگشت سرمایه  2.30 سال ≅ 27 ماه
نرخ بازدهی سرمایه 55 درصد
ارزش افزوده خالص 246 میلیون تومان

داشتن دانش کافی در زمینه کاشت زعفران

اگر شما قصد داشته باشید در حیاط خانه خود زعفران کشت دهید، در این صورت نداشتن اطلاعات و دانش تخصصی مشکل چندانی به بار نخواهد آورد ولی زمانی که کاشت زعفران تبدیل به کار شما شده و سرمایه گذاری می‌کنید در این صورت بایستی دانش کافی در زمینه عملیات کاشت پیاز زعفران، آبیاری، سله کشی و غیره را داشته باشید تا بتوانید زعفران‌های قرمز رنگ و نابی به بازار ارائه دهید.

[box type=”tip” fontsize=”17″ radius=”8″]در این زمینه می‌توانید به کلاس‌های حضوری یا آنلاین مراجعه کنید ولی از آنجایی که هزینه این کلاس‌ها بسیار بالاست (کلاس 12 ساعته با مبلغ 400 هزار تومان یا بیشتر)، از این رو توصیه می‌شود دوره‌های مکتوب و ویدئویی را تهیه کرده و با کمترین هزینه تبدیل به متخصص کاشت زعفران شوید.[/box]

هزینه و سرمایه اولیه برای کاشت زعفران به منابع شما بستگی دارد

سرمایه اولیه برای کاشت زعفران به منابع اولیه هر شخصی بستگی دارد برای مثال اگر زمین یا باغ متعلق به شما باشد، در این صورت هزینه خرید یا اجاره زمین در طرح توجیهی کشت زعفران برای شما حذف می‌گردد. یا اگر بتوانید از اعضای خانواده برای پروسه تولید زعفران کمک گرفته و هزینه کارگری نداشته باشید، میزان سرمایه لازم برای شروع این شاخه تولیدی کاهش می‌یابد.

اما چنانچه قرار باشد تمامی هزینه‌های کاشت زعفران مانند خرید یا اجاره زمین، هزینه مالکیت آب آبیاری، هزینه نیروی کارگری، خرید پیاز زعفران، خرید کود شیمیایی و سموم، اجاره ماشین آلات و غیره بر عهده تولید کننده باشد، در این صورت سرمایه اولیه برای راه‌اندازی باغ زعفران برای یک هکتار به طور متوسط 60 میلیون تومان می‌باشد ولی نمی‌توان کاملاً دقیق بیان کرد زیرا قیمت اجاره زمین در مناطق مختلف متفاوت بوده و حتی ممکن است هزینه کمتر نیز باشد.

  

سودآوری کاشت زعفران مهم‌ترین دغدغه هر کارآفرینی است

تحقیقات مختلف در ایران ثابت کرده است که کاشت زعفران می‌تواند مزیت اقتصادی بالایی برای فروش در داخل کشور و همچنین صادارت ایجاد کند. بنابراین این شاخه تولیدی می‌تواند بیشترین سود ممکن را به تولید کننده فراهم سازد زیرا نیاز مراقبتی و سرمایه‌ای کاشت زعفران در مقایسه با سود حاصل از آن بسیار پایین است.

[box type=”info” fontsize=”17″ radius=”8″]زعفران در سال اول ممکن است محصول کمتری (5 تا 8 کیلو) تولید کند ولی از سال سوم به بعد در هر هکتار بیش از 10 کیلو زعفران برداشت می‌شود و هر ساله حدود 120 میلیون تومان سود سالانه دارد.[/box]

جمع‌بندی

با مطالعه مقاله حاضر مشخص شد که زعفران نه تنها به عنوان طلای سرخ سودآور در ایران شناخته شده است، بلکه می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع داروها مانند آمپول انسولین، داروی فشار خون، قرص‌های ضد افسردگی و امثال آنها باشد.
طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای ایروپونیک با دارا بودن حداقل میزان سرمایه گذاری و بیشترین سود مالی می‌تواند به عنوان دستورالعمل کاشت زعفران برای شما کمک کننده باشد.
همچنین با ارائه این طرح به جهاد کشاورزی می‌توانید مجوز بهره برداری و همچنین معرفی نامه برای اخذ وام بانکی را دریافت نمایید.

http://www.businessiniran.sepinud.org

 

[button color=”green2″ link=”http://yekupload.ir/66b22f0b52464daf/پرورش_زعفران.pdf” target=”_blank” font_weight=”bold” radius=”8″]دانلود رایگان این مقاله[/button]

5/5 - (1 امتیاز)